Individual race results are on the Timelaps Website

** Please note: Series Points only count on completion of 3 out of 4 races **

1 Hour Race

Youth Female

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 405 Harley Pell Liv Awol - 250 250 250 750
2 404 Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club - 210 250 210 210 670
3 402 Molly Cutmore TPH Racing - 200 210 200 190 610

Youth Male

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 407 Alex Dale LVYCC - 250 250 250 250 750
2 406 Jack Bent JCB - 210 210 210 190 630
3 408 Robin de Freitas - 200 200 190 590
4 412 Ian Pomfret KLMTB 190 150 170 510
5 411 Colin Mantle Mildenhall CC / KLMTB - 190 170 130 490

1.5 Hour Race

Junior Female

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 228 Jessica Cobbe Leicester Road club - 210 210 210 630

Junior Male

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 238 Jacob Shailes KLMTB - 190 250 250 210 710
2 239/399 Troy Wingar GRT - 200 210 190 170 600
3 232 Nathan Gibson St Ives CC - 150 200 210 150 560
4 233 Ryan Gooderham TPH Racing - 130 200 190 520
5 236 Josh Peachment Strada Sport - 115 190 170 140 500

Senior Female

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 86 Jodie Cole EpicOrange / KTM / Physio Resolutions - 210 250 250 250 750
2 87 Alison Goss TeamGunnVelo.co.uk - 190 200 210 600

Senior Male

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 105 Matt Ellis Epic Orange - 210 250 210 670
2 123 Chris Skinner cs velosport - 200 210 190 600
3 99 Adam Cross Pauls Cycles - 190 190 150 530
4 103 Will Dorsett Simply Offering Solutions Ltd - 93 200 130 190 520
5 111 Lauris Liepins Kl mtb - 140 170 115 200 510
6 107 Jack Gover NA - 170 150 140 170 490
7 115 Simon Millard Push Sport/Barford van Hire - 150 140 170 130 460
8 129/398 Daniel Ward Methwold Tri - 88 130 75 93 311
9 101 Sam Davey TIMBER MTB - 94 100 115 309
10 116 Karl Osborn SDCC - 95 91 94 280
11 121 Joseph Russell Octagon - 91 93 92 276
12 128 Kingsley Towler - 90 95 77 89 274
13 92 Stephen Balfe VC Norwich - 84 88 95 267
14 119 David Pope SFCC - 79 94 83 84 261
15 118 Luke Pettit Cs velosport - 91 81 81 253
16 97 Chris Brown Ely & District CC/B&T Motor Repairs - 82 84 83 249
17 113 Christopher Lodge Kamikaze Velo - 77 90 79 246
18 130/351 Will Wythe Mud brothers - 71 79 78 228

Veteran Female

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 139 Laura Sampson Sussed out suspension - 250 250 250 750
2 133 Donna Hime St.Ives CC - 190 250 190 630
3 137/419 Kamilla Norrman - 200 210 210 620

Veteran Male

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 174 Paul Groombridge Push Sport / Team Barfor - 210 250 200 210 670
2 224/400 Mark Wingar GRT - 250 210 190 200 660
3 175 Craig Gunnell TeamGunnVelo.co.uk - 140 250 250 640
4 167 Ben Findlay FoodForSport - 200 200 130 100 530
5 160 Gary Curtis pushsport/barfordhire - Team Streetlife 190 190 140 130 520
6 212 Glenn Stanford Epic Orange - 170 170 150 490
7 158 Keith Clarke Revel Outdoors - 150 100 140 390
8 299 Adrian Hoyle RAFCA - KLMTB 170 92 115 377
9 159 Michael Cubitt KLMTB - 93 130 95 89 318
10 223 Jamie Wightman Revel Outdoors - 84 140 89 82 313
11 177 Simon Hime Finchley Racing Team - 95 115 92 302
12 168 Jason Fowler Sussed-Out/JLF Designs - 91 100 94 94 288
13 206 Nick Salter Timber - 90 91 84 265
14 213 Gary Symons Witham Wheelers - 81 94 87 76 262
15 219 John Walker Gateway - 83 88 88 259
16 200 Stuart Riches Riches Racing - 79 95 81 81 257
17 305 Gareth Walker 83 79 90 252
18 146 Glynn Attiwell Gravity Cycling Club - 76 84 91 251
19 190 Dave Moulds VC VELDRIJDEN - 73 92 83 62 248
20 183 Cliff Loveday Ely & District CC/B&T Motor Repairs - 68 91 73 75 239
21 205 Steve Sach southend wheelers - 61 90 80 67 237
22 220 Andrew Waller CATS mbc - 77 78 70 225
23 145 Iain Arthurton East Coast Riders - 49 89 72 210
23 148 Spencer Barlow Pott Row cc - 58 88 64 55 210
25 163 Mike Dopson Sams bikes/ Godric cc - 60 78 71 51 209
26 166 John Farmer Witham Wheelers Cycling Club - 53 87 60 48 200
27 180 Kevin Lanchester Harling Riders - 67 61 64 192
28 179 Phil Johnston Spoked Cycles - 65 62 60 187
29 151 John Bishop Sole bay cycle sport - 51 59 71 181
30 217 Richard Tooley DD - 34 76 57 46 179
30 225 Tony Wood A R WOOD MOWERS - 45 80 54 36 179
32 173 Tony Green Hadleigh Velo - 82 19 73 174
33 142/420 Lester Allen - 66 20 83 169
34 181 Irwin Langley East bridge electricals ltd - 39 77 47 163
34 149 Dick Barton Revel outdoors - 55 65 43 163
36 187 Roger Mason Diss Cake Gang - 32 71 46 45 162
36 150 Martin Bent M.B.E - 42 81 39 162
38 185 Matthew Mantle Mildenhall CC / KLMTB - 37 56 61 154
39 147 Robert Balderston - 29 75 43 33 151
40 165 Gary Durrant Spanners - 27 70 27 53 150
41 201 Gary Richmond KLMTB - 41 50 56 147
42 202 Derek Ricketts Ely & District CC / B&T Motor Repairs - 24 72 41 137
43 157 James Clark Clark racing - 31 60 44 31 135
44 184 Garry Macdonald - 38 65 30 28 133
45 161 Charles Dale - WaldenTRI 46 49 37 132
46 196 Darren Power Old & Slow - 25 69 37 23 131
47 222 Mike Welby Sole Bay Cycle Sport - 40 48 42 130
48 162 William Dickson Riches Racing - 20 66 25 35 126
49 164 Jamie Doy Sole Bay Cycle Sport - 15 61 44 120
50 194 Paul Norman Old & Slow - 18 67 23 16 108
51 152 Kevin Bishop Spanners - 26 39 40 105
52 169/397 Simon Freebrey Kamikaze Velo - 16 64 24 12 104
53 199 Joe Richer Newmarket Cycling & Triathlon Club - 19 26 14 59

3 Hour Race

Senior Female

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 82 Elvita Branch Sussed out suspension/mondraker uk - 250 210 210 670
2 264 Kathy Beresford 250 190 190 630

Senior Male

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 58 Andrew Cockburn Newdales Cycles RT - 250 210 250 710
2 56 Neil Catling Team LCUK - 150 210 200 170 580
3 75 Jack Wilson Steve Poole Plant Hire RT - 100 250 140 140 530
4 69 Matt Oxborrow timber - 130 200 170 100 500
5 261 Chris Oak 170 130 115 415
6 66 Ben Keeley Team velovelocity - 94 150 95 130 375
7 62 Paul Gretton TIMBER MTB - 115 140 115 93 370
8 60 Thomas Dixon KLMTB - 90 115 90 91 296
9 63 Richard Hallett KLMTB - 92 100 90 282

Veteran Female

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 267 Sarah Hewitt 250 250 250 750
2 77 Lynne Coldray Corley Cycles - 210 210 210 630

Veteran Male

Pos No Rider Team / Sponsor Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3 Rnd 4 Best 3
1 1 Paul Ashby klmtb 250 250 250 250 750
2 40 Tim Plimmer Lutterworth cycles RT - 210 210 210 630
3 5 Lloyd Bettles Clee cycles - 190 190 190 570
4 11 Stuart Carmichael Flitch Bikes Ltd - 170 140 115 425
5 35 Mark Mccormack Timber MTB - 140 170 93 83 403
6 50 Paul Turner Leicester Forest CC - 150 68 170 388
7 31 Andy Laflin Andy - 91 200 79 370
8 27 Mark Hollingworth Klmtb - 88 190 79 82 360
9 89 Rob Haworth 150 88 88 326
10 26/350 Greg Herring Newdales Cycles RT - 130 93 92 93 316
11 12 Paul Chamberlain Aerocycles - 115 81 91 287
12 49 Mark Tilley Hydrol - Singlespeed Fatbike - 95 94 95 284
13 13 Guy Cobbe Pedalpower loughborough - 93 90 84 267
13 30 Carl Kelleher Sherwood pines felt/enve - 89 100 78 78 267
15 23 Geoff Frost Team VeloVelocity - 82 90 82 89 261
16 52 David Webster KLMTB - 79 115 66 260
17 53 Mark Whenham BRRT - 94 87 77 258
18 16 Matthew Cook Bedfordshire Road Race Team - 92 84 80 256
19 20 Paul Eveleigh VeloWheels.co.uk - 87 80 69 236
20 45 Roger Seals Kings Lynn MTB - 69 91 69 62 229
21 96 Tom Imrie 87 75 58 220
22 43 John Rogers Timber - 57 88 64 56 209
23 9 Simon Brown SBPH - 68 72 57 197
24 29 Andy Hutchinson Walden Velo - 58 71 64 193